full screen background image

ایده‌ای خلاقانه برای تسهیل دوچرخه سواری

چراغ‌قرمزها انرژی هر دوچرخه سواری را برای حرکت می گیرند. آن‌ها باعث افزایش زمان حرکت می شوند و بهره‌وری فیزیکی شما را کاهش می دهند. اما به لطف یک فنّاوری عجیب در هلند دوچرخه سواران به‌زودی می توانند بدون اینکه به توقف در میان خودروها فکر کنند، در مسیرهای دوچرخه سواری بدون توقف حرکت کنند.
سیستم ترافیکی Flo که هفته ی گذشته در Utrecht به کار بسته شد یک کیوسک آبی بلند است که در مجاورت مسیر دوچرخه قرار دارد. این سیستم با استفاده از حس‌گرها سرعت دوچرخه سواران را از صدها فوت آن‌طرف‌تر تشخیص می دهد و چند نوع توصیه ی نمادین را نشان می دهد. اگر دوچرخه سواران برای رسیدن به چراغ سبز در تقاطع بعدی نیاز به افزایش سرعت داشته باشند، شکل یک خرگوش صحرایی به آن‌ها نمایش داده می شود.

دوچرخه سواری - ایده‌ای خلاقانه برای تسهیل دوچرخه سواری - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
اگر بهتر باشد سرعتشان را کم کنند و رکاب نزنند تا چراغ سبز شود، شکل یک لاکپشت یا سنگ پشت به آن‌ها نشان داده می شود.در یک موقعیت ایدئال که سرعت آن‌هابه‌خوبی برای رسیدن به چراغ سبز تنظیم شده است، علامت شست رو به بالا نشان داده می شود.و اگر هرچقدر هم سریع یا آرام بروند به چراغ سبز نرسند آنگاه شکل یک گاو بر روی کیوسک نشان داده می‌شود.

دوچرخه سواری - ایده‌ای خلاقانه برای تسهیل دوچرخه سواری - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
داستان این گوساله ماده دیگر چیست؟ جان پاول دِبیِر، رئیس شرکت نوآوریِ Springlabاوترخت که سیستمFloرا طراحی کرده است می گوید: «هدف ما جذابیت بخشی به دوچرخه سواری است و به همین دلیل به دنبال یک راه همراه با سرگرمی برای کمک به دوچرخه سواران بودیم. ما حیوانات را انتخاب کردیم زیرا که خرگوش صحرایی و لاکپشت نمادهای جهانی برای سرعت بالا و پایین هستند. البته گاو سمبل جدیدی است چون نماد جالب و شناخته شده ای برای صبر کردن پیدا نکردیم. ما گاو را انتخاب کردیم چون وقتی که مانند تمام هلندی‌ها برای تعطیلات به فرانسه می روید مجبورید برای رد شدنِ گاوهایی که جاده را بسته اند صبر کنید».

دوچرخه سواری - ایده‌ای خلاقانه برای تسهیل دوچرخه سواری - سامانه - آینده پژوهی - پویش محیطی - شهر تهران
ایده ی Flo زمانی به ذهن De Beer رسید که او با دوچرخه سواران درباره ی چیزهایی که در دوچرخه سواری شهری آن‌ها را اذیت می کند صحبت کرد. به گفته ی او «ناکام کننده ترین چیز در هلند چراغ راهنمایی است. تعداد آن‌ها زیاد و مدت آن‌ها نیز طولانی است. امکان ندارد که به هنگام دوچرخه سواری در شهر بتوانید به‌صورت پیوسته حرکت کنید».

افزایش سرعت دوچرخه سواری با سیستم‌ FLO

Flo میتواند تضمین کند که دوچرخه‌سوار تقریباً همیشه با چراغ سبز مواجه شود؛ زیرا با سیستمهای چراغ دینامیکی که به میزان ترافیک کنونی واکنش نشان می دهند کار می کند. طبق گفته ی De Beer «این مسئله برای دوچرخه سواران بسیار جالب خواهد بود زیرا که آن‌ها از 120 فوت (36 متر) قبل از چراغ راهنمایی آشکارسازی می شوند و چراغ راهنمایی نسبت به آن عکس العمل نشان می دهد. اگر امکان مواجه شدن با چراغ سبز وجود داشته باشد، دوچرخه سواران قطعاً به آن خواهند رسید که این یعنی دوچرخه سواران بیشتر از حالت عادی به چراغ های سبز برمی خورند و امکان ادامه ی مسیر به‌صورت پیوسته برای آن‌ها بیشتر می شود. تا جایی که ما می دانیم در هیچ کجای دنیا چنین کاری برای دوچرخه سواران انجام نشده است».
در اوترخت تنها یک کیوسک Flo وجود دارد اما در چند ماه آینده دو کیوسک دیگرنیز در این شهر نصب خواهد شد. آیندهوون و آنتورپ نیز قصد آزمایش دستگاه های Flo را دارند و De Beer نیز در حال برنامه ریزی برای برپایی کمپین بازاریابی این دستگاه به‌صورت جهانی است. به گفته ی او هزینه ی این دستگاه ها در حد هزینه های معمول سیستم های چراغ راهنمایی است. او می گوید که «تا به اینجا استقبال عمومی از این سیستم در Utrecht مثبت بوده است. افرادی که از آن استفاده می کنند واقعاً آن را دوست دارند. در شهر بیشتر دوچرخه سواری می کنند و البته در تقاطع های دیگر دلشان برای Flo تنگ می شود».
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *